Tříkrálová sbírka – 8. 1. 2012

Letošní obchůzka Tří králů se konala v neděli 8. ledna. Protože se sešlo mnoho koledníků, vytvořili jsme tři skupinky – dvě obcházely Koštice a jedna jela do Vojnic a Vojniček. Díky Vám, kteří jste přispěli, se vybralo přes 4700,- Kč – všechny tyto peníze půjdou na opravu kostela sv. Antonína Paduánského v Košticích. Děkujeme!

Velikonoční zábava – 7. 4. 2012

V sobotu 7. dubna 2012 se ve večerních hodinách uskutečnila již tradiční taneční Velikonoční zábava. Členové VOŽEKOVA sdružení připravili na ceny bohatou hru s čísly. A jak už to v poslední době bývá zvykem, sál KD nebyl zcela zaplněn, ale to je nyní u tanečních zábav normální – lidé navštěvují akce radši v zimě (plesy, masopust). Přesto atmosféra výborná – poprvé se představila kapela Druhej dech a hrála velmi dobře (už je domluvena na další akci)!

Noc kostelů – 27. 4. 2012

Druhým rokem se členové VOŽEKOVA sdružení zapojili do organizace celostátní akce s názvem Noc kostelů. Tentokrát mohli návštěvníci již přímo vstoupit do prostor kostelíka sv. Antonína Paduánského v Košticích (objekt je po statickém zajištění opět veřejnosti přístupný). Akce noc kostelů v Košticích začala ve 20.30 malým koncertem dětí ze Základní školy Koštice – ty hrály několik skladeb na zobcové flétny a zazpívaly píseň Chválím tě, země má. Příjemný večer byl završen koncertem smíšeného pěveckého sboru Melodie z Libochovic. Potom si mohli návštěvníci akce prohlédnout kostel, zahrát na varhany, šlapat na měchy…Zejména dětem se prohlídka kostela moc líbila. Děkujeme organizátorům za přípravu akce!

Vítání ptačího zpěvu – 29. 4. 2012

V neděli 29. dubna 2012 se v Košticích uskutečnil po loňském velkém úspěchu další ročník Vítání ptačího zpěvu. Tentorát jsme zkoumali zpěvné ptactvo mezi Vojnicemi a Košticemi, kde také proběhlo kroužkování odchycených ptáků. Celou akci odborně vedl pan Vaník a jeho kolegyně z Bílinské stanice ornitologů. Největší ohlas znovu vzbudil krutihlav – tentokrát se ho povedlo odchytit dokonce dvakrát. Naše okolí je velmi bohaté na zpěvné ptactvo, napomáhají tomu různé křoviny, větrolamy a remízky, takže můžeme vidět či slyšet slavíky, pěnkavy, krutihlavy, cvrčilky…

Účastníci zažili něco opravdu neopakovatelného, nádherného!

Vítání ptačího zpěvu navazuje na tradici založenou v roce 1983 v Birminghamu pod názvem Dawn Chorus Day, kde místní ornitologové přišli s nápadem přivítat vždy první neděli v květnu přicházející jaro. Akci později převzali partneři BirdLife International v celé Evropě a Vítání se tak stalo nejmasovější ornitologickou akcí vůbec. Česká společnost ornitologická organizuje Vítání ptačího zpěvu od roku 1992. Na stovce míst v republice jsou připravovány vycházky do probouzející se jarníoplněné o ukázky kroužkování, výstavy ptačích budek a jinou propagaci ochrany ptáků. Hlavním termínem je první květnový víkend, některé akce se ale konají i v dřívějším nebo naopak pozdějším termínu.

Koštická pouť – 16. – 17. 6. 2012

Koštická pouť ve dnech 16. a 17. 6. 2012 byla skutečně nádherná. Počasí všem přálo, a tak stará garda fotbalistů mohla svůj přátelský turnaj v klidu dohrát. Děti pobavilo divadélko, úžasné byly Berušky, malé mažoretky z Koštic. IQ park pobavil mladé i nejstarší. V neděli předvedli hasiči své umění dětem, hrálo se fotbalové utkání Dobročka : Koštice (chaťáci po zásluze vyhráli). Obcemi projížděl turistický vláček, na který se stály fronty. A vrcholem bylo otevření muzea. Vybudování Vesnického minimuzea a jeho slavnostní otevření bylo spolufinancováno firmou T- mobile prostřednictvím Ústecké komunitní nadace.

Pouť ve Vojničkách – 7. 7. 2012

V sobotu 7. července se ve Vojničkách uskutečnila další pouť. Bohatý program byl připraven od 15 hodin pro děti i dospělé. Nejprve soutěžili mladí rybáři – ten nejšikovnější (Josef Mareš) chytil za poměrně intenzívního deště 4 kapry! Potom se ale počasí umoudřilo, a tak mohly připravené soutěže pro děti i rybářské závody pro dospělé bez problémů proběhnout J! Od 18 hodin bylo pro děti připravené divadelní představení O zlaté rybě. K posezení hrála hudba, členové mysliveckého sdružení Žejdlička perfektně zajistili občerstvení (patří jim velké poděkování), a když se setmělo, mohli návštěvníci vidět ohnivou show.

Kuličkyáda – 22. 7. 2012

Stalo se již tradicí, že se v létě během prázdnin v Košticích koná celorepublikový open turnaj ve cvrnkání kuliček – kuličkyáda. Letos se uskutečnila v neděli 22. července jako obvykle na koštickém ostrově. Počasí sice dlouho hrozilo, ale po deštivé noci se přecijen vyjasnilo a do Koštic se sjeli hráči z celé republiky, dorazilo i pár místních. Dopoledne si zahrály děti, vítězem se stal Josef Novák z Koštic. Ve 13 hodin se rozeběhl turnaj dospělých. Přítomní si pochvalovali přírodní terén a kupodivu jim nevadil ani mokřejší povch – kuličky pak při rozhozu neskákaly. Po pětihodinovém souboji se nakonec definitivním vítězem bez porážky stal Jakub Fuss z Prahy. Z místních obsadila krásné 8. místo Zdeňka Formánková, která je v první čtyřicítce celorepublikového kuličkového žebříčku. A to začínala před několika lety cvrnkat v Košticích.

Rybářské závody ve Vojnicích – 25. 8. 2012

V sobotu se uskutečnily tradiční rybářské závody u rybníka ve Vojnicích. Až příliš teplé odpoledne nepřilákalo mnoho rybářů, dokonce i úlovky byly zřejmě kvůli teplu slabší než v minulých letech. Vítězové si přesto odnesli pěkné ceny, zejména děti byly nadšené. V podvečer, kdy teplota přece jen poněkud poklesla, četné návštěvníky nadchla travesti show, pak následovala taneční zábava. Občerstvení opět bezchybně zajistili místní myslivci.

Želevické posvícení – 29. 9. 2012

Tradiční Svatováclavské posvícení se konalo v sobotu 29.6. v Želevicích. Oblíbené vepřové hody organizovala želevická hospůdka. Chuťově dokonalý gulášek, řízky, jelita, jitrnice, prejt, polévka i sulc byly vytvořeny mistry řeznického a kuchařského řemesla, chvála byla na místě. Odpolední zábavě v režii Vožekova sdružení kralovaly děti převlečené za zvířátka. Malé mažoretky předvedly své nové kostýmy a malou ukázku svého umění. Taneční zábava se rozběhla již v 17 hodin, jejím zpestřením byla travesti show. –

Želevice a Koštice byly opět po roce místem soustředění vysílačkářů.Na želevické posvícení přišli pogratulovat koštickým k získání titulu Vesnice roku Ústeckého kraje 2012 a v neděli si prohlédli koštické minimuzeum.

Setkání důchodců – 5. 10. 2012

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kulturní dům v Košticích zaznamenal v páteční podvečer neobvyklý ruch. Scházeli se místní důchodci a zároveň rodiče přiváděli své ratolesti na vystoupení pro radost seniorů.Po uvítání panem starostou zatančily mažoretky Berušky v novém oblečení, děti pod vedením Ing. Novákové zazpívaly několik písniček. Nejmenší děti ze školičky přítomné dojaly svým párovým tanečkem.Paní učitelka Šubrtová už s předstihem přichystala Čertovský tanec, který větší děti s vervou předvedly. A nakonec přišla zumba pod vedením Karolíny Fröhlichové. Členky Vožekova sdružení připravily novinku – výstavu historie odívání „Takové jsme byly…….. ve 20. století“. Oblečení od roku 1910 do 90.let včetně doplňků (bez kloboučku a rukaviček by dáma vůbec nevyšla z domu) doplnily dobové módní časopisy a publikace, fotografie místních v oblečení z 20. století , stříhy na šití a pletení a obrázky z té doby, vše korunovaly publikace z fotografiemi z dílen Blanky Matragi. Zejména dámy si přišly na své a zavzpomínaly na dobu shánění pěkného oblečení pod pultem. S povzdechem kvitovaly kvalitu oblečení starého i 90 let . Na obrázcích si ukazovaly se slovy „To jsem taky měla“.Zdrojem exponátů bylo koštické minimuzeum a soukromý archív Ireny Hellerové.V podobných akcích chce Vožekovo sdružení pokračovat a připravit další akce, např. Svatební den, módní přehlídku o historii odívání atd. Po občerstvení nastoupila kapela Druhý dech a hrála rozjařeným důchodcům k tanci až do půlnoci. Setkání důchodců bylo zároveň setkáním generací – byli zde všichni – děti, jejich rodiče i prarodiče.

Dušičková slavnosti – 1. 11. 2012

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podařený dušičkový podvečer nachystalo občanské sdružení Vožekovo 1.11. v Košticích. Nejprve proběhla na místním hřbitově komentovaná prohlídka, kde Irena Hellerová seznámila návštěvníky s historií některých významných rodin a jejich hrobů. Nejznámější je zřejmě novodobá vlastnoruční socha pana Svatoše na jeho hrobu. Historicky nejstarší dochovaný je pravděpodobně hrob mladého učitele Löschnera, kterému nechali náhrobek zhotovit jeho žáci roku 1875 a náhrobek faráře Sturma z roku 1885, opět zaplacený farníky z Koštic.Zajímavá historie mlynářské rodiny Ortů i děsuplný osud nejmladšího syna řeznické rodiny Zajíčků v nemilosrdných 50. létech 20. století , to vše zaujalo i dojalo návštěvníky hřbitova. Neznámý původ a smysl ústředního sloupu hřbitova snad bude objasněn v blízké budoucnosti nahlédnutím do církevních archivů.Poučnou půlhodinku přítomní zakončili procházkou ke škole, kde se zahřáli horkým čajem a pokračovali do kostela.

Kostel sv.Antonína má konečně zajištěnou veškerou venkovní statiku – základy i zdi(práce byly dokončeny v uplynulých dnech za finanční podporu Ústeckého kraje a obce Koštice).Pod jeho střechou se letos poprvé konala vzpomínka na zesnulé, a to opravdu důstojně. Nejprve přítomné nadchlo baletní vystoupení na píseň Ave Maria. Vystoupil baletní umělec Jan Vozáb s partnerkou sl.Skřivanovou. Sesvičili s koštickými dětmi skutečně nádherný tanec, který naplněný kostel nadchl a dojal. Poté zazpívali členové libochovického sboru Melodie Jiří Grüner a Lucie Zahradníčková, děti pod vedení učitelky Mirky Šubrtové zahráli na zobcové flétny, s Ing. Novákovou zazpívali několik písní a koncert vyvrcholil společným zpěvem nádherné písně Hallelujah, kdy se přidali všichni přítomní.Před kostelem děti tvořily pomocí svíček světelné obrazy. Lampionový průvod se vydal k ostrovu,kde cestou starosta obce rozsvítil svíčku u památníku padlým. Na lávce na ostrovu se konalo tradiční vypouštění světelných leknínů na vodu se vzpomínkou na zesnulé. Řeka osvícená nekonečnou řadou světel určitě zapůsobila na všechny přítomné.

Den rolád – 17. 11. 2012

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sobotní odpoledne provoněly vůně dobrot. V koštické knihovně uspořádalo sdružení Vožekovo tradiční ochutnávkový den, tentokrát se ochutnávaly rolády. Místní dámy se překonávaly – přinesly rolády sladké , pečené, nepečené,s krémem, se šlehačkou, s banány, s rumem, dietní, slané, špenátové, z listového těsta,ba dokonce syrečkové. Hostů bylo hodně, tentokrát i z Postoloprt – bylo totiž na co se těšit.Vstupným na akci byla ukázka vlastního výrobku, takže hlad skutečně nehrozil. Všem chutnalo, snědlo se vše do posledního drobečku. Čile se vyměňovaly recepty a vzpomínalo se i na další rolády, jejichž ukázky zde nebyly.Mezitím členky Vožekova sdružení chystaly strategii na adventní čas(dokonce i na vánoční čas příštího roku) – první akcí je pečení perníčků s dětmi příští sobotu v hospůdce v Želevicích. Děti si o adventním jarmarku v Košticích perníčky samy nazdobí.Chystá se též pochod čertů po Košticích 6.12.navečer(čerti se budou vracet do pekla), bohužel většina pekelníků budou zřejmě dámy, páni se ostýchají předvádět.

Přítomné děti se nenudily, když se najedly dobrot, daly se do čtení – vždyť akce se konala v místní knihovně.

První adventní víkend – 1. – 2. 12. 2012

Advent v Košticích a okolí je v plném proudu! První příprava byla již minulou sobotu, kdy děti pekly perníčky, aby si je mohly nazdobit 9.12. na adventní výstavě v Košticích.Celou akci vedla Anna Skalská, která je ve zdobení perníčků nepřekonatelná a její moderní krajinky každý obdivoval.1.12. odjeli místní do Drážďan, aby nasáli atmosféru tamních trhů. Viděli roztočení pyramidy, vánočkový trh, ochutnávali štoly a nakupovali…2.12. odpoledne místní děti odměnil a ocenil Mikuláš s pomocníky, přítomných 70 dětí bylo jistě s nadílkou i zábavou spokojeno.A konečně v 17 hodin začal advent! Po delší době nebyl ve Vojnicích o adventu sníh.Ve vojnické kapli se sešli občané z Koštic, Vojnic i Vojniček, aby společně zapálili první svíčku na adventním věnci a rozžehli vánoční stromeček, Jiří Nožička zazvonil na zvon, Anna Skalská všem popřála krásný advent i vánoční svátky. Místní hospodyně přinesly ukázky svého umění – před kaplí všichni ochutnali a připili si punčem a pálenkou ze zdejší palírny s přáním krásných svátků a pokoje pro všechny. Příští neděli je adventní výstava s jarmarkem v Košticích. Pan Jaroš slibuje překvapivá vylepšení svého mechanického betléma,uvidíme různé typy nazdobení vánočních stromečků, děti předvedou své umění ve zdobení adventních věnců a hlavně bude živý betlém!

Druhá adventní neděle – 9. 12. 2012

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Druhý adventní týden byl v Košticích ve znamení horlivých příprav na adventní trhy a výstavu s živým Betlémem.Ve čtvrtek se čerti vraceli do pekla – proběhli vsí a za velkého mrazu rychle skončili v kulturním domě, kde změnili svou identitu a začali připravovat adventní výstavu. Mezitím na sále nacvičovali mažoretky a jaké překvapení – i k nim zavítal Mikuláš s doprovodem, aby je odměnil za dlouhou poctivou práci.

Tématem letošní výstavy byla výzdoba vánočních stromečků. Celkem deset stromků v různých stylech – retro, pomerančový, slaměný, háčkovaný, perníčkový, dětský atd. – bylo doplněno typově odpovídající výzdobou z inventáře koštického minimuzea. Byl tam kočárek z 50.let, kostičky, leporela, panenky, medvědi, brusle a lyže, vše nejméně padesát let staré. Tato aranžmá doprovázela výstava časopisů s obrázky různě nastrojených stromečků, takže návštěvníci výstvy mohli načerpat skutečně bohatou inspiraci k ozdobení svého vlastního smrčku či jedličky.

Již tradiční výstavě betlémů v úctyhopdném počtu 36 kusů bezkonkurečně kraloval technicky i umělecky vylepšený mechanický betlém pana Jaroše – se třemi motory a nesčetnými převody, v pozadí město Betlém, se dvěma mlýny- vodním a větrným, s nesčislným množstvím řemeslníků a zvířátek, vše v pohybu.Nadšení nebralo konce.Pan Jaroš vylepšování věnoval celý rok.

Děti z koštické školy nejen zazpívaly, ale připravily výstavu svých výrobků , tentokrát v tradičním duchu, věnce i svícny byly kouzelné a betlém z kašírovaného papíru úchvatný.

Po zatančení zumby začala volná zábava – děti malovaly perníčky, vyráběly tašky s vánočními motivy, dělaly přáníčka.Několik prodejců vánočního zboží doplnilo kolorit adventu.Občerstvení zajišťoval starosta s místostarostou.Na výstavu přišlo opět více lidí než loni.

Vrchol druhé adventní neděle – živý Betlém – zkomplikovalo počasí.Chumelenice, která se strhla, sice vypadala stylově vánočně, ale zasypala klávesové nástroje, přehrávač, foťáky, adventní věnec, nemluvě o Marii a Josefovi s živým Ježíškem.Nakonec vše dobře dopadlo a všichni se potěšili kouzelnou atmosférou starých časů.

Starosta popřál všem veselé svátky a rozsvítil vánoční strom, přítomní společnými silami rozsvítili druhou adventní svíci a všichni pádili do teplých domovů.

Vánoční zpívání v kostele – 24. 12. 2012

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kromě Koštic ani ostatní sdružené obce nepřišly o Vánocích zkrátka.Vožekovo sdružení a obec Koštice připravilo bohatý program pro všechny.Třetí adventní neděle se uskutečnila ve Vojničkách.Místní připravili stromeček a jako vždy úžasné občerstvení. Děti shlédly betlémky,odrecitovaly svá přání pro Ježíška, jako zábavu i poděkování přednesly básničky(kdo neuměl, byl vyzkoušen z matematiky).Všichni si popřáli hodně pohody a štěstí a pobesedovali v budově bývalé školy.

20.12. byl kostel sv. Antonína v Košticích nabitý k prasknutí. Koncert pěveckého sboru Melodie a koštických dětí byl navštíven místními i přespolními a překonal veškerá očekávání. Duchovní i světské písně se nesly kostelem a při Neckářově Půlnoční si všichni utírali slzy z očí.

Jelikož občanské sdružení Vožekovo spolu s obcí Koštice dotáhlo v r.2012 za finanční pomoci Ústeckého kraje statické zajištění kostela sv. Antonína do úspěšného konce, mohla se po pěti letech konat první mše svatá , a to 23.12.2012.Nadále bude pan farář docházet každou druhou neděli a sloužit mše.

4.adventní neděle byla oslavena v Želevicích a připomenuto bylo 210.výročí vybudování zvoničky sv.Václava . Advent vyvrcholil 24.12. štědrovečerním zpíváním koled v kostele v Košticích (22 hod.) a v kapli ve Vojnicích (24 hod.) Přítomní si nejen zazpívali koledy a popřáli si klidné svátky i nový rok, ale zavzpomínali na události celého roku, zejména na přípravy soutěže Vesnice roku. 26.12. se opět občané sešli ve Vojnicích v kapličce, zazpívali koledy, ochutnali cukroví a něco ostřejšího .Všichni si připomněli projevenou sounáležitost s obcí a tiše, aby to nezakřikli,vyjádřili potěšení, jak krásně si v Košticích a okolí žijí.

Krásný nový rok 2013 !